Home    eJManager.com Add Your Journal   |    Follow on Twitter   |    Subscribe to List

Directory for Medical Articles
 

Open Access

Review Article

TAF Prev Med Bull. 2008; 7(5): 455-460


Genetically Modified Foods and Nutrition

Reci MESERİ.

Abstract
To consume a balanced diet may prevent many illnesses. After the Second World War the “Green Revolution” was conducted to increase efficiency in agriculture. After its harmful effects on environment were understood genetically modified foods (GMO) were served to combat hunger in the world. Today insufficiency in food product is not the main problem; imbalanced food distribution is the problem. In addition, GMO’s might be harmful for health and environment. Moreover economical dependency to industrialized countries will carry on. If the community tends to use up all the sources and the population increases steadily hunger will not be the only scarcity that the human population would face. There will also be shortage in energy and clean water resources. In conclusion combating just with hunger using high technology will only postpone the problems for a short period of time.

Key words: Genetically modified foods, GMO, hungerBeslenme ve Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO)

Özet
Yeterli ve dengeli beslenme birçok hastalığın önlenmesinde önemli rol oynar. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya atılan “Yeşil Devrim”in çevreye olan zararlarının anlaşılmasından sonra daha verimli ürün elde edebilmek için Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) yaratılmış ve açlığa çözüm olarak sunulmuştur. Oysa bugün sorun besinin yetersiz üretimi değil, besinin dengesiz dağılımıdır. Ayrıca GDO’ların hem çevreye hem de insan sağlığına birçok olumsuz etkisi olacağı varsayılmaktadır. Ekonomik olarak da gelişmiş ülkelere bağımlılık sürecektir. Dünya toplumu sürekli tüketme eğiliminde olduğu, nüfus sürekli arttığı sürece insanlığı bekleyen tek tehlike açlık değildir. Açlığın yanı sıra temiz suya erişim, enerji yetersizliği gibi sorunlar da yaşanacaktır. Bu nedenle altında yatan sorunları çözmeden salt açlığa çare olarak yeni bir teknoloji sunmak sorunları kısa bir süre ertelemektir.

Anahtar Kelimeler: Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar, GDO, AçlıkShare this Article
ScopeMed Home
Follow ScopeMed on Twitter
Article Tools
Job Opportunities/Service Offers
eJManager OJMS
eJPort Journal Hosting
About ScopeMed
Terms & Conditions
Privacy Policy
Suggest a Journal
Publisher Login
Contact Us

The articles in Scopemed are open access articles licensed under the terms of the Creative Commons Attribution Non-Commercial License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/) which permits unrestricted, non-commercial use, distribution and reproduction in any medium, provided the work is properly cited.
ScopeMed is a Service of eJManager LLC Publishing for Scientific Publications. Copyright © ScopeMed® Information Services.
Scopemed Buttons